Tavla Oyunu Nasıl Oynanır?

Tavla oyunu ana sayfasında bilgisayara karşı bir oyuncu için ve yanınızda gerçek bir arkadaşa karşı iki oyuncu için menü butonları göreceksiniz. Tek oyuncu seçeneğine tıkladığınızda ikinci bir ayarlar penceresi açılır. Buradan zorluk seviyesini, el sayısını ve çiplerin rengini seçersiniz. Toplamda 3 zorluk seviyesi bulunmaktadır. Ayrıca 1, 3, 5,…, 15 numaralı el numaraları da vardır. 2 kişilik tavla oyna seçeneğinde ayrıca ikinci bir ayarlar penceresi göreceksiniz. Buradan sadece el sayısını ve mührün rengini seçebilirsiniz.

Menünün ilk sayfasındaki ayarlar penceresinden panonun ve döşemelerin rengini değiştirebilirsiniz. İşte 5 çeşit ahşap ve pul.

Tahtanın sağ alt köşesi sizin sahanız, sağ üst köşe ise rakibinizin sahasıdır. Öncelikle pullarınızı sitenizde toplamaya çalışalım. Daha sonra taşlarınızı rakibinizden önce tahtadan çıkararak oyunu kazanırsınız. Tavla Oyunu oynarken rakibin taşlarını yakalayıp kaçmalarını engellemeye çalışırız. Bunun için rakibinizin kaçış noktalarına kapılar inşa ederek engelleme işlemini tamamlıyorsunuz. Rakibinizin taşlarının önüne kapı yerleştirip kendi alanına ulaşmasını engellerseniz rakibinizin oyunu kazanmasına engel olursunuz. Rakibinizden önce tüm taşlarınızı tahtadan çıkardığınızda, rakibiniz tahtadan en az 1 taşını çıkarırsa 1 PUAN kazanırsınız. Tahtadaki tüm taşlarınızı kaldırırsanız ve rakibiniz hiçbir taşı kaldırmamışsa 2 SAYI kazanırsınız. 2 farklı numara kazanma işlemine MARS denir.

Tahtanın sağ tarafındaki bölümlerden tahtadan çıkarılan kareleri takip edebilirsiniz. Her iki taraf da tahtadaki zarları kullanarak yapılacak hamle sayısını belirler. Yaptığınız her hamlede hem pullarınızı en hızlı şekilde kendi tarafınıza çekmeye çalışıyorsunuz hem de rakibinizin yapacağı hamleleri engellemeye çalışıyorsunuz. Bu sayede düşünme, karar verme ve zeka becerilerinizi geliştirebilir ve eğlenebilirsiniz. Tüm dünyada Tavla Oyna olarak bilinen bu uygulama ile eğlenceli vakit geçirebileceksiniz.