Pişti Oyunu Nasıl Oynanır?

Pişti oyunu yetişkinlerin barlarda, kafelerde ve arkadaşlar arasında oynamayı çok sevdiği bir kart oyunudur. Pişti oynamayı bilmeyen ama oynamak isteyenlerin aklında Pişti nasıl hesaplanır, nasıl dağıtılır gibi pek çok soru vardır. Bu oyunu oynamak isteyenler yemekli oyunun kurallarını bilirlerse bu eğlenceli oyun ile arkadaşlarıyla keyifli dakikalar geçirebilecekler. Peki Pişti nasıl oynanır? İşte ayrıntılı cevaplar…

Pişti oyna, genellikle iki kişi tarafından 52 kartlık desteyle oynanan bir oyundur. Oyunun genel amacı masaya en fazla kartı koymak ve oyunun başında belirlenen puana ulaşmaktır. Pişti’de oyunun başında belirlenen puanlar genel olarak 51, 81 ve 101 puandır. Bazı kartların belirli puanları vardır ve elin sonunda puanlama, oyuncunun elindeki kartlara göre yapılır.

Oyunun başında, kart destesi iyice karıştırılır ve kartları dağıtan oyuncu, rakibe ve kendisine kapalı olarak 4 kart dağıtır. 4 kart daha alın ve ilkini açın. Kalan deste, oyuncuların desteleri bittiği için 4 parçaya dağıtılmayı bekler. Oyun, rakip oyuncunun kartı atmasıyla başlar, amaç aynı değerdeki kartları eşleştirip daha fazla kart elde etmek ve aynı kartı masada kalan tek kartla eşleştirerek bir pishti oluşturmaktır. Oyunun genel kuralları aşağıdaki gibidir:

Pişti 2 veya 4 kişiyle oynanır.

İlk kartı dağıtıcı değil diğer oyuncu atar.

51, 81 ve 101 puana ulaşan oyuncu kazanır.

Kartlar gösterilemiyor.

Eğer masada kalan tek kartın eşdeğeri atılırsa, o oyuncu bir pishti yapmış olur.

Joker veya jack kartı masadaki tüm kartları alır.

PİŞTİ NASIL PUANLAMA NASIL YAPILIR?

Pişti oyununda el sonunda kartlar hesaplanır ve belirtilen puana ilk ulaşan oyuncu kazanır. Puan, oyuncunun elindeki kartların puan değerine, pas sayısına ve elindeki toplam kart sayısına göre hesaplanır.

Pişti Kartı 10 puan

Sinek pişti (♣️) 2 kartı 2 puan

Karo pişti ( ♦️) 10 kartı 3 puan

Vale kartı 1 puan

As kartı (A) 1 puan

Oyun sonunda oyuncuların elindeki kartlar arasında puan değeri olan kartların toplamı oyuncunun puanını oluşturur ve 27 veya daha fazla kart toplayan oyuncuya 3 ek puan eklenir. Örneğin oyunda pishti yapan ve kartları arasında 2 vale ve 3 as bulunan oyuncunun puanı 10+2+3 = 15’tir. Bu oyuncunun kartları rakibininkinden fazla ise 3 puan daha alır. eklenir ve puanınız 18’e yükselir.