Dama Oyunu Nasıl Oynanır ?

Dama Oyunu, tahtası 64 adet 8×8 kareden oluşur. Satranç tahtasının birinci seviyesinde 16’sı siyah ve 16’sı beyaz olmak üzere toplam 32 taş yerleştirilmiştir. ve sekizinci satırlar boş bırakılacak şekilde sırayla düzenlenmiştir. Kuralları kısaca şu şekilde açıklıyoruz.

1) Taşlar düz bir çizgide ileri, sağa veya sola doğru 1 boşluk hareket edebilir.

2) Beyaz taş ilk hamleyi yapar.

3) Rakibin taşı, taşın önündeyse, taş, rakibin taşının üzerinden atlar ve bir sonraki kareye gider. Atlanan taş yenilip tahtadan atılır. Tahtanın sol ve sağ taraflarındaki delikleri inceleyerek atılan taşları takip edebilirsiniz.

4) Rakibin taşını yiyen taşın önünde başka bir rakibin taşı varsa, taşı tüketme işlemine devam edilerek bir sonraki hamle yapılabilir. Bu sayede birden fazla kemiği aynı anda yeme imkanına sahip olursunuz.

5) Herhangi bir taş rakibin alanının ilk çizgisine, yani 1. veya 8. sıraya yerleştirilir. Çizgiye ulaştığınızda Süper Checker özelliğini alırsınız ve formunuz anında değişir. Bu parça yatay ve dikey olarak istediği kadar hareket etme yeteneği kazanır. Bu parça bir sonraki hamlede bu işlevi kullanabilir. Yani taş bu çizgilere ulaştığı anda bu özelliği kullanamayacaksınız.

6) Hareket etme sırası gelen taş rastgele hareket edemez. Kaya yeme olasılığı en yüksek olan yolu takip edin.

7) Rakibin mağlup edilebilecek taşı varsa başka bir rastgele hamle yapamazsınız. Yenilebilmesi için önce taşı yemelisiniz.

8) Kalan son piyon veya kalan son 3 piyon otomatik olarak Süper Dama oyna oyunu olur.

Oyun ilk açıldığında bilgisayara karşı tek oyunculu bir oyun oynuyorsunuz. Sol alt köşedeki AYARLAR menüsünden KOLAY, NORMAL ve ZOR zorluk seviyeleri arasından seçim yapabilirsiniz. Taşların hareket ettirilebileceği kutuların görünür olup olmayacağının yanı sıra daha fazla taş yeme ve zorunlu taş yeme işlevlerini de değiştirebilirsiniz. Kalan son taşın mı yoksa kalan son 3 taşın mı süper jetona dönüştürüleceğini onaylayabilir veya iptal edebilirsiniz. YENİ OYUN menü butonuna tıklayarak oyunu yeniden başlatabilirsiniz.

ONLINE menü butonuna tıklayarak internet üzerinden gerçek kişilere karşı çok oyunculu oyunlar oynayabilirsiniz. Bu menüyü kullanarak ODA ADI ve ŞİFRE belirterek yeni bir oda oluşturabilirsiniz. Arkadaşınıza oda adınızı ve şifrenizi göndererek 2 kişilik Türk Daması oynayabilirsiniz. Veya AÇIK ODALARDAN birine şifreli veya şifresiz girerek oyuna başlayabilirsiniz.

AYARLAR menüsü butonunun üst kısmında bulunan iki insan resminin bulunduğu butona tıklayarak yanınızda gerçek bir kişi ile oynayabilirsiniz. Bu seçenekte her iki yarışmacı da aynı bilgisayarı kullanır. Hareketli kısım bilgisayarı kullanır. Yarışmacı fotoğraflarının alt kısmında her yarışmacının hareketlerini yaparken harcadığı zamanı görebilirsiniz.